15 Nisan 2013 Pazartesi

DERSİMİZ : DİLBİLGİSİ

Pazar kahvaltımızda konu döndü dolaştı,ev sahibimizin bize ayırdığı alanda organik tarıma ne zaman başlayabileceğimize,İngiltere den şevkle getirdiğimiz tohumlarımızı ne zaman ekebileceğimize geldi..Ben çocuk bezle, temizlik yap, birini okula götür, birini evde oyala, yemek yap curcunasında pek heveslisi bile sayılmam ama J bu konuda uçmuş durumda... '' He! '' deseler hemen çizmelerini kuşanıp ve  dahi Leyloşa kuşandırıp tohumlarıyla, kovasını & küreğini kaptığı gibi  bahçenin yolunu tutacak..Ama ev sahibi amca yaşlı,bi dediği bi dediğini tumuyor..Karmakırışık cümlelerle, gereksiz tekrarlarla canım kocacığımın başını döndürüyor.Ne zaman kendine güvenle, bir konuda konuşmaya gitse, ne bahçıvan Gülizar ne ev sahibi amcayla yaptığı konuşmadan hiçbir şey anlamıyor, kafası karmakarışık ve eli boş,boynu bükük geri dönüyor ki  bu durum beni hem güldürüyor hem de çok üzüyor ..

Çok enteresan ama 10 yıldır burada olmasına ve onunla konuşmaya başlayan herkesi Türkçesine hayran bırakmasına rağmen yurdum dilinin  öyle çeşit aksanı,ağzı var ki, onu bi şekilde buluyorlar işte..

Ama daha da enteresanı 28 aylık kızım, J nin anlayamadığı yerlerde ondan başarılı mı ne? Bir de bu başarısına geçen gün sehpanın  üzerine çıkıp da pancereyi açmaya kalkıştığında bunun zor olduğunu söylediğimde deneyip yapamayıp  cevap olarak da ;

'' Yeah mamii, it' s zormuştu... '' diye cevap verince anladım ki ara sıra devreler karışıyor ve İngilizce, Türkçe ve Gülizarca bir arada ortaya karışık oluveriyor..

:)

Kahvaltıda sözü geçen fidanlara öyle güldüm ki, burada da anlatayım,unutmayayım istedim.
...

 ''Konuştum amcayla, tohumları seraya ekip nasıl fidan haline getireceksin, Gülizar a sor  o anlatır dedi, ben de sordum ama hiç bişey anlamadım '' dedi j.
''Ne dedi Gülizar? ''dedim,
'' Fidanları sglşn  bsdşlf gnğ, pwrey   aşslfdvasfdş  fidandan fidana  pqwrpk fifdşkdan  fidanın kafoeab fidanlar  ldvblşdgb  fidadi ena lfxb  fidan mı kalır ?  dedi  ''dedi...Gözümden yaş geldi gülerken..
...

Bir keresinde de bizzat şahit olmuş,gülerken sesimin çıkmasına engel olmuş ama göbeğimin oynamasına mani olamamıştım..
Olay şöyle gelişmişti :
Gülizar : Nağpıyoğuz??
j: ?!!?
Gülizar: İymisiğn,hoşgeldiğn..
J: Saol, iyiyim sen?
Gülizar : iyi, nedek,gurmuşuğn yılbaşı çiçeağni? ( christmas tree den bahsediyor :)))
J:  Efendim?
Gülizar : Ne güzel olmuş, ışığınan da donatmışığn! :)
J: Ha, evet teşekkürler ( !??'( içeri kaçış))

....teşekkürler güzel de, anlamadı :))  bkz aynı durumda Leylaya:

Gülizar: Neediyon Leylaaaa?
Leyla : Hee?
Gülizar : İymisinğn?
Leyla : İyiyim ben.
Gülizar : Odağnı doplaştudunmu?
Leyla : Heee?
Gülizar :Odağnı diyem,yardum idiyoğnu anneğe?
Leyla : Heee, ettim ben. Anneeee!!

:))

Görüldüğü üzere Leyla diyalogları kotarmakla kalmıyor,yeni türetiği kelimeleriyle yeni deneylere kalkışıyor..Bence benim kızım dil yeteneği ile doğmuş,cevheri sonradan anlaşılacak  :))

Bana öyle geliyor...Hatta yeni bir dil bile icat edebilir...


11 yorum:

 1. J'nin fidanları nasıl yetiştireceğini anlatmasına koptum:))

  YanıtlaSil
 2. çok güzel olmuş Neslihanım:))bayıldım:))doplaştudun mu???hala gülüyorum:))Ama Leyloş bu konuda dediğin gibi bir harika:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tesekkurler canim arkadasim...Benim cadalozum kendine her zaman bi cikis yolu bulur :)

   Sil
 3. çok güldüm dost.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah dost..hosgeldin..ne sevindim seni burada gorunce, ne iyi ettin de geldin :)))

   Sil
 4. Hi hi hi Cagatagla okuduk hala guluyoruz kuzen...Superdi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaaaaa sonunda Çatom da okumaya başladıysa tamamdır bu iş...seviyorum sizi.... :)))))

   Sil
 5. Been bunuu nasssıı görmemiişiiim!!!!Gecenin birinde gülmekten yaş geldi gözümdeeen be yaaa...Bende şu ışığınaaan donatmışıuunkısmında koptuum ğittim :))Valla Neslihaaan,acayip Motive oldum sana en yakın zamanda ğelicem şu Gülizar ı görmeyee:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)))))))))))

   evet Büşümmm bunu söyleyen çok olduuu..sonunda ''delikızınevi- gülizar gezileri'' düzenliiicemm..herkes çok merak etti...

   :))))

   Sil
 6. Gülizar a sayfa açacam Gülizar Fan Clup adı altında süleee ona:)))

  YanıtlaSil